ssl strona

Co to jest SSL? Do czego służy SSL?

Po pierwsze Bezpieczeństwo!  

SSL to furtka bezpieczeństwa przeglądania stron Internetowych.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest bezpieczeństwo we wszystkich aspektach życia. Nie możemy zbagatelizować bezpieczeństw w sieci. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym zaburzeniem omawianego tematu, jest wyskakująca informacja, o zagrożonej witrynie. Większość przeglądarek, a Google, na pewno, zanim wpuści nas na podejrzaną stronę WWW, zweryfikuje naszą decyzję, dodatkowymi zatwierdzeniami. 

Tutaj już, możemy się domyślać, że witryna nie jest zweryfikowana, pod kątem bezpiecznego „serfowania” po jej stronach. Tutaj kluczową rolę pełni, certyfikat SSL. W dalszej części artykułu, w prosty sposób wyjaśnię, co to jest SSL, do czego służy, jak działa i jak można go uzyskać na swoją stronę Internetową.

Co to jest SSL?

SSL (Secure Sockets Layer), jest protokołem bezpieczeństwa w Internecie. SSL ma za zadanie szyfrowanie komunikacji pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem i samą stroną internetową, którą przegląda użytkownik. Dzięki temu protokołowi strona internetowa jest uwierzytelniona i zabezpieczona, przed wyciekiem cennych danych, i dostaniem się ich w niepowołane ręce.

Secure Sockets Layer (SSL), jest obecnym standardem, więc sugeruję zwracać uwagę, na ewentualne, odwiedzane przez Szanownych użytkowników przestrzeni internetowych, na zamknięte kłódki z lewej strony przeglądarki, zaraz obok paska adresu. Szczególnie jeśli, przez takowe strony planujemy dokonywać ruchy finansowe, albo chociażby, zostawić adres email, lub telefon.

Jesteśmy wtedy narażeni na przechwycenie, naszych poufnych danych przez osoby trzecie.

Certyfikat SSL jest wydawany przez zaufany organ certyfikacyjny. Certyfikat jest podpisany cyfrowo, zawiera między innymi informacje o stronie internetowej, jej właścicielu, datach ważności certyfikatu i innych danych związanych z witryną Internetową.

Do czego służy certyfikat SSL?

W dużym uproszczeniu, gdy łączysz się z witryną internetową za pomocą swojej przeglądarki, Twoja przeglądarka sprawdza certyfikat SSL, znajdujący się na serwerze, przypisany do strony, którą chcesz odwiedzić. Jeżeli certyfikat, jest włączony, aktualny i poprawny, to przeglądarka bez dodatkowych pytań i problemów pozwoli Ci korzystać z treści znajdujących się pod pożądanym adresem.

Jak sprawdzić, czy strona, którą chcę odwiedzić, jest zabezpieczona protokołem SSL?

Bardzo prosto! Przedstawię Ci dwa, główne sposoby, które upewnią Cię, że korzystasz z zabezpieczonej strony:

Po lewej stronie paska lokalizacji jest zamknięta kłódka;

Adres strony internetowej zaczyna się od: „HTTPS”.

Analogicznie strona niezabezpieczona protokołem SSL, nie będzie posiadać zamkniętej kłódki obok adresu witryny Internetowej, a jej początek adresu będzie nieco krótszy, zacznie się od: „HTTP”.

W takim przypadku „wiedz, że coś się dzieje”, odradzam odwiedzanie stron „niebezpiecznych”, podawania na nich swoich danych, a w szczególności, dokonywania transakcji finansowych.

Jak zdobyć certyfikat SSL dla mojej strony?

ssl2Drugi sposób, to wykupić certyfikat u dostawcy hostingu i domeny. Ja korzystam, z usług hostingowych na platformie Zenbox.pl, która oferuje, wykupienie protokołu SSL i przypisanie go do domeny, pod którą znajdują się moje strony Internetowe (jest to sposób szybszy i mniej skomplikowany).
Ponadto w ramach usług Zenbox.pl, skorzystać można z protokołu Let’s encrypt, który umożliwia przetestowanie usługi za darmo. Wszystko jest, bardzo proste i znajduje się w ramach jednego panelu administracyjnego na wspomnianej wcześniej platformie hostingowej.

Dzisiaj to na tyle, mam nadzieję, że przybliżyłem Ci zagadnienie Secure Sockets Layer (SSL).
Wiesz teraz, że niezależnie czy budujesz strony Internetowe, zlecisz zbudowanie strony Web Developerowi, czy tylko przywiodła Cię tutaj ciekawość, certyfikat SSL jest bardzo ważny i zwiększa Twoje bezpieczeństwo w sieci.

Dowiedz się co to jest hosting, oraz jaki wybrać, kliknij tutaj.

Poznaj, pięć najważniejszych powodów, dlaczego powinieneś mieć stronę internetową, kliknij tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz