dłuto strona

7 przydatnych wtyczek Chrome podczas tworzenia stron internetowych i nie tylko

Michał Anioł podczas rzeźbienia Dawida, używał dłuta, Twórca podczas tworzenia stron internetowych używa wtyczek Chromestrony internetowe

Tworzenie stron internetowych, grafiki, treści oraz innych dziedzin kreacji elektronicznych no nie lada wyzwanie. Wyzwanie, które wbrew pozorom, może być wyzwaniem często fizycznym i psychicznym dla twórcy.

W dobie gdy jabłka dostają szybciej aktualizacje, niż papier toaletowy rozwija się w miejskim szalecie, twórca  musi mierzyć się z rosnącymi wymaganiami klientów, mnożącą się jak grzyby po deszczu konkurencją.

To jednak dobrze, w końcu, dzięki temu zjawisku mamy odczynienia z ciągłym postępem. Strony działają szybciej, grafiki są bardziej inspirujące, a nieraz krótkie treści wciągają odbiorców, jak Pablo Escobar kokainę. Twórcy jednak nie zostają pozostawieni sami sobie z młotem i dłutem, ale wraz z coraz bardziej wymagającym rynkiem, idzie rozwój pomocnej technologii. Technologii, która na każdym korku stara się ułatwić życie podczas pracy.

Jakich wtyczek Chrome używam podczas tworzenia stron internetowych w codziennej pracy

Podejrzewam, że tyle ile freelancerów, informatyków, programistów, tyle upodobań. Każdy pracujący przy komputerze ma swój własny warsztat i swoje upodobania. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci, co towarzyszy mi w moim warsztacie, podczas tworzenia stron internetowych. Skupię się jednak, na jednej gałęzi tego wielkiego drzewa.

Dzisiaj opowiem Ci, o aplikacjach, które oferuje najpopularniejsza przeglądarka internetowa, jaką jest legendarny Chrome. Narzędzie od Googla, jest systematycznie rozwijane, i niezależni twórcy mają możliwość dodawania funkcjonalności, nierzadko bardzo pomocnych, podczas tworzenia stron internetowych.

Wybór należy do twórców stron internetowych, możecie wszystko

Funkcjonalności, o których mówię, nazywamy wtyczkami. Kolejność omawianych wtyczek będzie przypadkowa. Przypadkowy nie jest tylko wybór. Wybrałem te, które używam najczęściej, które pomagają mi w momencie tworzenia stron internetowych i nie tylko.wtyczki chrome

ColorZilla, przydatna wtyczka dla twórców stron internetowych, w szczególności grafiki i stron internetowych 

ColorZilla to narzędzie służące do pobierania próbki koloru znajdującego się na wyświetlanej stronie Chroma. Za pomocą „pickera”, można zebrać kolor, który nas interesuje, wyświetli się w kilku różnych kodach, między innymi: HEX, którego użytkownicy WordPress oraz Canvy doskonale znają. Kod znaków określających dany kolor, poprzedzony jest hashtagiem #.

Jest to proces bardzo intuicyjny, polega na wybraniu z prawego górnego rogu przeglądarki Chrome, „pickera”, zaznaczenia na stronie interesującego nas koloru, a następnie prawym przyciskiem myszki wyciągnięcie koloru do aplikacji. Następnie należy przejść do wtyczki, włączyć pozycję: „color picker” i pobrać kod koloru w interesującym nas formacie. Przenieść go do Canvy, WordPress, Photoshopa, czy gdzie nam się żywnie podoba.

Netepad, kolejne przydatne narzędzie do notowania, które masz zawsze pod ręką

Sprawdziłem co najmniej kilka podobnych aplikacji, ale ta trafiła do mnie najbardziej. Owszem korzystam z bardziej rozbudowanych narzędzi takich jak Keep Google, Trello, ale Notepad z poziomu Chroma pełni zupełnie inną funkcję.

Praktycznie podczas pracy na przeglądarce, wtyczkę mam zawsze podpiętą pinezką. W związku z tym, gdy przyjdzie mi na myśl zanotowanie czegoś w formie elektronicznej, klikam myszką w ikonkę Notesu w prawym górnym rogu i zapisuję myśl. Narzędzie przydaje mi się również, gdy pracuje nad więcej niż jednym projektem. Pozwala łatwo zapamiętywać potrzebne informacje i mieć do nich podręczny dostęp.

Picture-in-picture Extension, świetne narzędzie umożliwiające odtwarzanie filmu z innej podstrony, podczas korzystania z przeglądarki Chrome

Wyciągnięcie filmików z innej zakładki, podczas korzystania z Chrome, jest świetnym rozwiązaniem w momencie gdy przerabiamy jakieś szkolenie online. Szczególnie wtedy gdy wymagane jest w czasie rzeczywistym odtwarzanie przerabianego materiału na aplikacji, która jest obsługiwana za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Pamiętam jak na potęgę, przerabiałem liczne film edukacyjne, wieszczące o tworzeniu stron internetowych. Przeskakiwałem z okna filmiku, do CMS-a albo notatnika i tak w kółko.

Żeby skorzystać z funkcjonalności Picture-in-picture Extension, należy po jej zainstalowaniu, wejść np. na portal Youtube, odpalić interesujący nas filmik i włączyć ikonkę ekranu w ekranie (charakterystyczna ikonka, znana jest z portali takich jak YT, Netflix, służąca do zwiększania / zmniejszania trybu pełnoekranowego. W momencie odtwarzania filmu i aktywacji wtyczki, film minimalizuje się do okienka, które można spokojnie przenosić, powiększać i zmniejszać na ekranie naszego komputera. Po przejściu na inną zakładkę Chroma, filmik zostanie z nami na wierzchu w przeglądarce.

What Font, rozszerzenie daje nam możliwość sprawdzenia, z jakiego Fontu korzysta dana witryna internetowa

Podczas pracy nad stroną internetową, w szczególności na początku projektu, twórcy przemierzają bezkresy czeluści Internetu w poszukiwaniu inspiracji. Zdarza się, że w oko wpadnie mi jakiś Font (czcionka), wtedy bez większych problemów, odpalam w prawym górnym rogu aplikację: What Font, i najeżdżając na treść, pojawia się nazwa czcionki. Więcej o doborze fontów, dowiesz się z mojego artykułu: Jaki font (czcionkę) dobrać do strony internetowej?

LanguageTool, rozszerzenie pomagające twórcom internetowym zachowanie zasad poprawnej pisowni

Bardzo ważna dla mnie aplikacja, dzięki, której rozwinąłem umiejętności poprawnego pisania, zaniedbane przez lata szkolne. Wtyczka działająca w tle na bieżąco śledzi naszą pisownię i reaguje na nasze słowotwórstwo, przecinki oraz nieskładnie gramatyczne. Autorom serdecznie dziękuję, a Tobie serdecznie polecam. Tak jak wspomniałem, wiele się dzięki podpowiedziom LT nauczyłem, i dalej pilnuje mojego stylu, żeby nie wydłubać Ci okaz, źle napisanym zdaniem.

lizard Midnight Lizard, rozbudowana aplikacja do zarządzania kolorami wyświetlanymi w naszej przeglądarce, szczególnie pomocne narzędzie gdy zajmujesz się tworzeniem stron internetowych nocami

Ta złowrogo nazywająca się wtyczka podpowiedzieć mogłaby naszej wyobraźni wiele niepokojących sugestii. Nic bardziej mylnego, Północny Jaszczur, wychodzi naprzeciw potrzebom twórców internetowych, którzy nieraz tworzą po zmroku lub przed świtem. Kreatorzy stron, pisarze i inni graficy, często pracują w niestandardowych porach, w związku z tym Twórcy wtyczki, w trosce o ich oczy, zaproponowali szereg ułatwień, które mogą sprawić, że wzrok przy komputerze nawet w nocy, po kilku godzinach nie będzie tak zmęczony, jak przy standardowym korzystaniu z komputera bez rozwiązań omawianej aplikacji.

Rozszerzenie ma bardzo dużo opcji, można spersonalizować je pod siebie, ustawić godziny, w jakich dana kolorystyka będzie się odpalać. Polecam, każdemu, kto regularnie pracuje przy komputerze o niestandardowych porach.

News Feed Erdicator, służąca do blokowania informacji z portali społecznościowych

Jedno z moich ulubionych rozszerzeń do Chrome. Przyznaj, że zdarzają się sytuacje, w których podczas pracy, ktoś napisze na messengera od FB, odczytujesz wiadomość i po chwili łapiesz się na skrolowaniu Facebookowej ściany. Ja też. Zdarza się również, że potrzebuje porady z YT, odpalam serwis z filmami i nagle moją uwagę pożera jakiś Twórca, którego subskrybuje. Znów poł godziny w plecy.

block

Aplikacja News Feed Erdicator, może nas przed tym uchronić. Po uruchomieniu działa w tle. Podczas odpalenia FB, Insta, YT, lub innych wyszczególnionych na liście wtyczki, aplikacji społecznościowych, nie wyświetlą się wpisy naszych znajomych, reklamy, filmy itd. Możesz jedynie, kliknąć lupę i konkretnie sprecyzować co chcesz znaleźć, bez przypadkowego skrolowania.

W przypadku jak masz, przerwę albo świadomie chcesz włączyć pełne funkcjonalności serwisów, w prosty sposób klikasz na aplikację znajdującą się w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome i odznaczasz serwis, który i na jaki czas odblokować.

W dobie rozpraszaczy, pożeraczy uwagi, News Feed Erdicator pełni rolę tarczy chroniącej naszą uwagę, aby precyzyjnie jak laser drążyła temat, na którym nam zależy.

Zaprezentowałem Wam siedem, według mnie najbardziej przydatnych wtyczek, z których korzystam w swoim warsztacie, do wykłuwania internetowych produktów na miarę 21 wieku. Zapraszam do zapoznania się z moją perspektywą. Może o jakimś rozwiązaniu jeszcze nie miałeś pojęcia, a wykorzystasz do swojego sukcesu.

Podobne wpisy